Toskania

Florencja

Toskania to romantyczna kraina na wakacje we dwoje

Łagodne wzgórza, klimatyczne winnice oraz pełne uroku miasteczka z charakterystycznymi wąskimi uliczkami...Toskania to idealne miejsce na romantyczny wyjazd (zobacz propozycja na https://wakacjewtoskanii.pl) w Walentynki, Sylwestra, wczasy lub podróż poślubną. Bogata malownicza sceneria oraz liczne zabytki i atrakcje sprawią, iż urlop w Toskanii na długo zapadnie w pamięć.

Bajkowa Toskania zlokalizowana jest w środkowych Włoszech w Apeninach Północnych oraz nad Morzem Liguryjskim i Tyrreńskim. To historyczna kraina, zwana w przeszłości Eturią, która podbita przez Rzymian weszła w skład Imperium Rzymskiego. Na przestrzeni wieków znalazła się jeszcze pod panowaniem plemion germańskich, Bizancjum, Longobardów, Franków, a następnie rodu Medyceuszy, dynastii habsbursko - lotaryńskiej, Francji oraz ponownie dynastii habsbursko-lotaryńskiej. W 1860 r. weszła w skład Zjednoczonych Włoch.

Osoby wybierające się na romantyczny wyjazd do tej niezwykłej, zapierającej dech w piersiach krainy powinny pomyśleć o zwiedzeniu jej stolicy, zabytkowej Florencji, która stanowi kolebkę europejskiego renesansu i figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto, związane z twórczością Michała Anioła i Dantego Alighieri, zachwyca przede wszystkim okazałą Katedrą Santa Maria del Fiore, której budowa trwała aż 150 lat. Na szczycie świątyni znajduje się ogromna kopuła, skąd podziwiać można roztaczającą się dookoła panoramę wiecznie żywego miasta. Na placu obok katedry usytuowane są także Babtysterium oraz Dzwonnica Giotta. Pary interesujące się literaturą koniecznie powinny zaś zawitać do słynnego Casa di Dante, czyli Domu Dantego, autora "Boskiej Komedii", gdzie znajduje się muzeum poświęcone życiu i twórczości artysty. Zwiedzając Florencję, nie można również zapomnieć o przepięknym pałacu Palacio Vecchio, górującym nad placem Plazza della Signiora oraz moście Ponte Vecchio, prowadzącym do pałacu. Na uwagę zasługuje także słynna Galeria Ufizzi.

Podczas wypoczynku w Toskanii warto także wybrać się do Pizy, która swoją popularność zyskała dzięki Krzywej Wieży, zlokalizowanej na Polu Cudów. Jest to centralny punkt miasta. Obok katedry znajduje się także baptysterium oraz katedra. Do najważniejszych zabytków miejscowości zalicza się także: kościół Santa Maria della Spina, Museo Nazionale di Palazzo Reale, czyli letnią rezydencję rodu Medyceuszy oraz Museo Nazionale di San Matteo.

Toskania

Toskania to także wspaniałe winnice, oferujące zakochanym turystom możliwość degustacji lokalnych trunków w zapierającym dech w piersiach otoczeniu. Degustacje odbywają się zarówno w rustykalnych gospodarstwach, jak i okazałych średniowiecznych zamkach. Do najlepszych winnic należą m.in.: Castello di Ama, znajdująca się w sercu regionu Chianti oraz gospodarstwo Casanova di Ama (również w regionie Chanti).

Wyjazd we dwoje do Toskanii warto także spędzić w małych romantycznych miasteczkach jak np.: San Gimignano, Pienza czy Montepulciano, które przyciągają niezwykłym klimatem i siecią wąskich kamiennych uliczek. Interesującym pomysłem na spędzenie miłego wypoczynku w Toskanii są również wycieczki do gorących źródeł. W pobliżu Luki i Pizy znajdują się Montecatini Terme oraz Bagni di Lucca, zaś w okolicy regionu Chianti ekskluzywne SPA w Bagno Vignoni oraz Rapolano Terme.