Kapadocja

Balony w Kapadocji

Kapadocja to chyba najbardziej kolorowy region w Turcji

Kapadocja to przepiękne miejsce, idealnie nadające się na wspólny wypad zakochanych. Dlaczego? Urzekają tu nie tylko widoki czy cudowna architektura, ale również atmosfera, atrakcje i coś, co trudno nazwać, lecz koniecznie trzeba tego doświadczyć. Wiele tu zakątków, które sprzyjają intymnym rozmowom, byciu blisko i cieszeniu się sobą na wzajem.

Oprócz cudownych zachodów słońca, pieszych wycieczek wśród wybrzeża czy długich wieczorów w jednej z magicznych restauracji Kapadocja to także zabytki i zakątki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ta kraina, niewątpliwie jedna z najpiękniejszych na świecie, zachwyca ciekawą historią i perełkami architektonicznymi.

Co warto zobaczyć w Kapadocji z ukochaną osobą?

Za stolicę Kapadocji uważa się Goreme. Warto zatrzymać się tu najdłużej i zobaczyć takie miejsca jak rezerwat Goreme Open Air Muzeum z mnóstwem kościołów, domostw i kaplic, który to został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, czy Dolina Różowa. Ta ostatnia zachwyca kolorystyką, posiada ona bowiem tuffowe skały, które w czasie zachodu słońca zmieniają kolor z bladoróżowych na wyrazistą czerwień. Czasem zakątek ten posiada również określenie „Wielkiego Kanionu”.

Idealnym miejscem dla zakochanych na pewno okaże się także miasteczko Uchisar. To, co przyciąga do tej części Kapadocji to fakt, iż znajdują się tutaj „skalne trzy zamki”. Wznoszą się one ponad płaskowyże i doliny, widać z nich zaś wygasłe wulkany, które ulokowane są na wschodzi i południu. Zamki te stanowią jeden z symbolów Kapadocji, a można się na nie dostać po stromych schodach prowadzących na sam szczyt.

Podczas zwiedzania nie sposób pominąć słynnej Doliny Miłości. Znajduje się ona na północny-wschód od Goreme i zachwyca kolorami kominów skalnych, bielą, która aż razi w oczy i ciekawym szlakiem turystycznym prowadzącym przez jaskinię. Interesująca jest także Dolina Zelve. Została ona objęta ochroną, a dojść do niej można z trasy pomiędzy Ugrup a Cavusin.

Kapadocja

Świetnym zakątkiem w Kapadocji jest również Wąwóz Ihlara. To zjawiskowe miejsce, które charakteryzuje się pękniętą ziemią i ulokowaną w niej zieloną oazą mającą aż kilkanaście kilometrów. Płynie tutaj także rwący potok, można pospacerować trasą turystyczną i dać się oczarować wykutym w skale kościołom, kaplicom i pustelniom.

Kapadocja potrafi zachwycać. Oprócz podanych powyżej atrakcji cudownie jest też wybrać z ukochaną osobą do podziemnych miast - Derinkuyu czy Kaymakli, wędrować pośród dolin w okolicach Zemi czy Gołębia, a także cieszyć się magią tutejszych miast i miasteczek. Niewątpliwie każda para znajdzie tu swoją perełkę, do której będzie chciała wracać.