Istria

Romantyczna Istria

Istria to niezwykle malowniczy chorwacki półwysep

Istria to przepiękne miejsce, idealne na wymarzone wakacje we dwoje. Stanowi ona malowniczy półwysep ulokowany w północno-zachodniej Chorwacji i urzeka mnóstwem niezwykłych i niezapomnianych atrakcji. Oblewana wodami Morza Adriatyckiego zachwyca turystów z całego świata. Dzieli się ją na Czerwoną, Białą i Szarą ze względu na budowę, a także barwę. Warto zobaczyć każdą z jej części.

Przepięknym miejscem na długie, romantyczne schadzki jest niewątpliwie całe wybrzeże Istrii, które uważane jest za najpiękniejszy rejon Chorwacji. Urzeka on bowiem niezwykłymi krajobrazami, a także budynkami, których historia sięga średniowiecza. W głębi lądu zaś znajduje się wiele malowniczych miasteczek, ciekawy szlak winiarski oraz mnóstwo innych atrakcji.

Jedną z najwiekszych atrakcji Istrii jest zabytkowy Groznjan, pełen klimatycznych uliczek, czy uzdrowisko Istarskie Toplice. Niezwykłą miejscowością jest niewątpliwie Motovun, która znajduje się na jednym ze wzgórz. Zachwycają tutejsze widoki oraz bardzo dobrze zachowane mury obronne. Wspaniale spędzi się czas także zwiedzając Porec czy Pulę, nieco większe miasta Istrii lub też leniuchując z najładniejszej miejscowości na wybrzeżu, czyli w Rovinj. Tam też czekają niezapomniane wschody i zachody słońca.

Ciekawe jest, że Istria posiada także swoje mumie. Można je odnaleźć w kościele św. Błażeja w Vodnjan. Miasto Pazin zaś oraz jego głęboki, wapienny wąwóz, stanowiły inspirację dla powstania „Piekła” Dantego. Tutaj także czeka interesujący zamek.

Groznjan na wakacje

Klimat, ciekawostki...

Istria znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, iż można się tu spodziewać wspaniałej pogody i idealnych wręcz warunków do uprawiania sportów wodnych. Temperatura morza latem to około 23 stopnie Celsjusza, a woda jest tu krystalicznie czysta.

Co ciekawe w Istrii znajduje się jedno włoskie miasto - to Muggia. Jest ona wysunięta najdalej na północ spośród wszystkich metropolii tego regionu i stanowi część prowincji Triest. Poza tym na Istrii można odnaleźć także najmniejsze miasto świata. To Hum, w którym mieszka tylko 20 osób.

Istria to idealne miejsce na wakacje we dwoje. Wiele tu bowiem perełek, które sprawią, że wczasy na zawsze pozostaną w pamięci. Wyjątkowe krajobrazy czekające nie tylko na wybrzeżu, niezwykłe miasteczka czy zabytki, to wszystko sprawia, że chce się tutaj wracać. Warto choć raz w życiu odwiedzić tę część Chorwacji i dać się oczarować czekającej tu magii. A najlepiej wracać tu i odkrywać wciąż nowe, wyjątkowe miejsca.